Jak dobrać odpowiedni rozmiar butów do biegania? Poznaj najważniejsze zasady
Buty do biegania to najważniejszy element wyposażenia każdego biegacza. Odpowiednio dobrane gwarantują wygodę ruchów i wiele satysfakcji z pokonanych tras. Jak wybrać idealny rozmiar obuwia do biegania? Z tym poradnikiem na pewno nie popełnimy żadnego błędu.
Bieganie to jeden z najtańszych i najłatwiej dostępnych sportów, dlatego tak wiele osób decyduje się ruszyć w trasę i rozpocząć trening biegowy. Nie musimy w tym celu wynajmować specjalnej przestrzeni do ćwiczeń ani dysponować zaawansowanym sprzętem. Wszystko, co jest potrzebne do szczęścia biegacza to dobra nawierzchnia, wygodny strój, no i oczywiście odpowiednio dobrane, miękkie obuwie.
Buty do treningów biegowych to najważniejszy element wyposażenia biegacza, i to właśnie jemu powinniśmy poświęcić najwięcej uwagi. Początkujący biegacze w sklepach z obuwiem sportowym najczęściej zwracają uwagę na wygląd butów. Oczywiście, muszą nam się podobać, ale najważniejsza kwestia, która powinna ostatecznie zadecydować o ich zakupie, to wygoda i odpowiedni rozmiar. Dokonując wyboru, pamiętajmy o tych kilku kwestiach.
Haruki Murakami
Znajdź idealny rozmiar
Ani amortyzacja, ani stabilizacja nie pomogą, jeżeli buty do biegania są źle dopasowane do stopy. Tak naprawdę podstawą sukcesu każdego biegacza jest odpowiedni rozmiar obuwia. Odpowiedni, czyli jaki? Buty nie mogą być ani za duże, ani za małe, ale ich rozmiar powinien być nieco większy niż rozmiar obuwia, w którym chodzimy na co dzień. Podczas biegania potrzebujemy więcej luzu, bo nasze stopy "pracują" – przesuwają się, zwiększają swoją długość z każdym naciskiem na podłoże. W przypadku, gdy wybierzemy buty w rozmiarze, który nosimy do pracy czy na spacery z psem, te podczas biegu zaczną sprawiać wrażenie za małych. Dyskomfort i nieprzyjemny ucisk na palce może zepsuć całą radość z biegania, a do tego wyrządzić wiele szkód naszym stopom.
Gdzie i po czym będziesz biegać?
Dopasowując rozmiar obuwia biegowego, weź pod uwagę nawierzchnię, po której będziesz biegać. W przypadku prostych dróg asfaltowych buty powinny być o 5 mm większe niż te, w których chodzisz na co dzień. Jeżeli planujesz intensywne treningi biegowe, do swojego rozmiaru dodaj jeszcze 10 mm.Jaki dystans planujesz pokonać?
Wielkość obuwia do biegania zależy także od tego, jakie dystanse planujesz w nich pokonywać. W przypadku modeli startowych i butów do krótkich tras wystarczy niewielki luz, ok. 5 mm. Do startu w długich biegach i maratonach konieczne jest nawet 15 mm zapasu.Większy rozmiar, większa szerokość
Pamiętaj, że obuwie biegowe nie powinno być zbyt luźne. Duży rozmiar oznacza także szersze wnętrze, a to z kolei sprawia, że buty nie będą dobrze przylegać to stopy. Mierząc buty przed zakupem, zwróć uwagę, czy mimo luzu w palcach jest zachowana stabilizacja.Żeby trening biegowy był nie tylko przyjemny, ale także bezpieczny, buty powinny być przynajmniej o 10 mm większe niż obuwie, w którym chodzimy każdego dnia. Po założeniu butów powinniśmy czuć w palcach swobodną przestrzeń, ale pamiętajmy też, że z zapasem luzu nie można przesadzić. Większe buty są także szersze, nie trzymają stopy i nie amortyzują ruchów.
Prawidłowy pomiar stopy krok po kroku
Buty biegowe należy wybierać z wyjątkową precyzją. Zanim wybierzemy się do sklepu z zamiarem kupna obuwia do biegania, powinniśmy znać pożądaną długość wkładki. Żeby to ustalić, trzeba najpierw dokładnie zmierzyć stopę. Odradzamy pomiar centymetrem, gdyż jest nieprecyzyjny i może wprowadzić w błąd. Najskuteczniejszym domowym sposobem jest obrysowanie kształtu bosej stopy na kartce papieru. Następnie mierzymy narysowany kontur od czubka dużego palca do końca pięty. Otrzymany wynik to właśnie rzeczywisty rozmiar stopy. Teraz wystarczy dodać do tej długości minimum centymetr (10 mm), żeby wiedzieć, jaka wielkość butów biegowych będzie dla nas wystarczająco komfortowa.
Przy wyborze obuwia biegowego istotny jest także kształt oraz budowa naszej stopy. Może się bowiem okazać, że – w zależności od rodzaju podbicia – będziemy potrzebowali jeszcze więcej lub mniejszej przestrzeni we wnętrzu buta. Jak sprawdzić typ budowy stopy?
Możemy na przykład przyjrzeć się... starym butom. U osób z supinacją zauważymy zużycie głównie na zewnętrznej krawędzi buta. Stopa neutralna zetrze bieżnik podeszwy w kształcie litery S - od zewnętrznej części pięty aż do dużego palca. Natomiast osoby z nadpronacją (płaskostopiem) zużyją podeszwę bardziej w okolicach dużego palca, po wewnętrznej stronie pięty oraz pod śródstopiem.
Zamiast przegrzebywać szafkę z butami, obrysowywać i mierzyć stopę ręcznie, można też skorzystać ze specjalnych punktów skanowania ESIZE.ME, dostępnych m.in. w salonach eobuwie.pl. Jest to niezwykle prosta i prawdopodobnie najdokładniejsza metoda. Proces skanowania stopy trwa zaledwie kilka sekund i jest całkowicie darmowy. Urządzenie określa nie tylko twój rozmiar, ale także rozpoznaje unikalny kształt stopy w wymiarze 3D, dzięki czemu jest w stanie dobrać buty, które będą pasowały idealnie. Mając w telefonie skan z ESIZE.ME, bez problemu zrobimy zakupy online, bez ryzyka, że wybierzesz zły rozmiar. To także doskonałe rozwiązanie, gdy chcemy zamówić obuwie dla naszych bliskich.
Priscilla Welch
Określ przeznaczenie swoich butów do biegania
Dopasowując rozmiar obuwia biegowego, powinniśmy wziąć pod uwagę także planowany dystans, stopień zaawansowania treningów oraz podłoże, po którym będziemy biegać. Generalnie im dłuższe trasy planujemy pokonywać, tym większy powinien być zapas miejsca w bucie. W przypadku tras nie dłuższych niż 5 km wystarczy dodatkowe 5 mm luzu, ale już buty na maraton powinny mieć 10–15 mm wolnej przestrzeni.
4 zasady prawidłowego treningu biegowego
Postaw na wygodny strój i obuwie
Komfort i wygoda to absolutna podstawa w każdej dyscyplinie sportowym. Zanim rozpoczniesz swoją przygodę z bieganiem, skompletuj strój, w którym każdy trening będzie przyjemnością. Miękka bluza, elastyczne legginsy, niekrępujące ruchów, no i przede wszystkim wygodne, odpowiednio dobrane obuwie biegowe – dopasowane nie tylko do twojej stopy, ale także do rodzaju nawierzchni, na której trenujesz.
Zacznij trening od rozgrzewki
Każdy sportowiec rozpoczyna trening serią krótkich ćwiczeń rozgrzewających mięśnie. Bieganie nie stanowi tu żadnego wyjątku. Jeżeli chcesz czerpać radość z pokonywanych kilometrów bez ryzyka przykrych kontuzji, naucz się porządnie rozgrzewać przed startem. Szybki trucht, przysiady, skłony, pajacyki to niezawodne ćwiczenia, które dobrze przygotują cię do biegu.
Nie zapominaj o oddechu
Niewielu początkujących biegaczy zdaje sobie sprawę, jak ważny jest prawidłowy oddech podczas treningu. To właśnie dzięki rytmicznemu, głębokiemu oddychaniu organizm ma siłę pokonywać kolejne kilometry. Dlaczego? Oddychając, dostarczamy do płuc i mięśni tlen, który następnie przekształca się w energię. Odpowiednio dotleniony organizm pokona nawet najtrudniejszą trasę.
Zakończ trening rozciąganiem
Każdy trening powinna zakończyć kilkuminutowa sesja rozciągająca. Ten finalny etap ma za zadanie uspokoić zmęczone, spięte mięśnie i zapobiec dotkliwym bólom kończyn. Wiele osób po przebyciu wyznaczonej trasy rezygnuje z rozciągania – nie popełniaj tego błędu. Wykonując kilka podstawowych ćwiczeń rozciągających, przygotujesz organizm na kolejny bieg i następnego dnia ruszysz w trasę bez bólu i dyskomfortu.
Istotne jest także ukształtowanie terenu i rodzaj nawierzchni biegowej. Buty do biegania po asfalcie mogą mieć 5 mm dodatkowego miejsca, ale w przypadku tras po nierównym terenie przyda się dodatkowych 10 mm dla większego komfortu. W przypadku bardzo zróżnicowanych tras musimy pamiętać, że w trakcie pokonywania dystansu czeka nas podbieganie pod górę i zbieganie z niej. W takiej sytuacji dodatkowa przestrzeń dla stopy powinna być jeszcze większa – nawet do 15 mm. Brak odpowiedniego zapasu miejsca może powodować dotkliwy ból i czernienie paznokci, odciski, a nawet kontuzje.
Mając na uwadze każdą z powyższych kwestii, na pewno znajdziemy dla siebie komfortowe buty do biegania w odpowiednim rozmiarze. Pamiętajmy, że nawet jeżeli dobrze znamy wymiary swojej stopy, warto przymierzyć obuwie w salonie albo zamówić wybraną parę przez internet z możliwością ewentualnego zwrotu. A przecież wybór jest ogromny! W samych sklepach eobuwie.pl znajdziemy produkty m.in. takich marek, jak ASICS, New Balance, Salomon, Hoka, Mizuno, Reebok, Dynafit, La Sportiva, Inov-8, Columbia czy Puma. Bez problemu dobierzemy nie tylko odpowiedni rozmiar, ale i model, który przypadnie nam do gustu.
Biegaj z eobuwie.pl! Dobierz idealne obuwie biegowe. Odpowiedz na kilka pytań a wskażemy modele butów dopasowane do Twoich potrzeb. DOBIERZ BUTY ONLINE>>